Buying In Bulk

I like to buy items in bulk. It is not cheaper on all things but on some things it is quite a savings. For example we like homemade pizza. Pepperoni is my husband favorite type of pizza. Pepperoni is expensive and not an item I see on sale very often. Yes, we could do without pepperoni, but I like to try to fit items my husband likes into the budget. I have found that I can do this by buying some things in bulk. Pepperoni is one of them.

I buy it in a 5 lb package at Sam’s Club. Yes, I know that is a lot of pepperoni. For us about a years worth. But it only cost me $11.57. I wrap it up in individual packages and freeze it. I get about 18 packages which is about 18 meals. I usually use 1 package for two homemade pizzas which for us is a dinner and lunch for my husband the next day. This makes pepperoni much more affordable. It is much more than this per package at the grocery stores.

For more frugal ideas see

Lynn's Kitchen Adventures


  1. I agree – we don’t use pepperoni often, but it is nice to have on hand. i even read a recipe for pasta salad with pepperoni cut up. i’ll have to head to sams so i can stock up and try the recipe!

  2. Mom2fur says:

    I don’t shop at stores like Sam’s, but I’m going to look for bulk packages of pepperoni at my local supermarkets and freeze them in smaller portions like you do. It’s a great idea! I like homemade pizza but have yet to put pepperoni on it because of the cost. This sounds like a good compromise!

  3. dolphin lady says:

    My kids love pepperoni pizza, and back in January I began making Turkey Pepperoni that they LOVE and it costs less than $2.00 per pound! You may want to try it out, too. Here is the link;

Share Your Thoughts